Nasza historia

Można powiedzieć, że korzenie zespołu sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas do jednej klasy liceum w Bieruniu Starym chodzili Piotr, Adam i Antek. Wszyscy żyliśmy wtedy muzyką, a było jej znacznie więcej niż tylko blues. Wtedy też powstał pierwszy zespół muzyczny o nazwie Absurd, którego współzałożycielem i członkiem był Piotr. W swoich prapoczątkach, kiedy zespół nie miał jeszcze nazwy, również Adam i Antek uczestniczyli w pierwszych próbach, jednak nie zostali jego członkami. Grupa Absurd nie istniała długo, ponieważ życie swoim naturalnym biegiem w krótkim czasie położyło kres jej działalności. Skończyła się nauka w liceum, koledzy porozjeżdżali się na studia, później pozakładali rodziny i zaczęli zarabiać na ich utrzymanie.

Po wielu latach, na przełomie lat 2006 i 2007, dawni koledzy z klasy Piotr i Adam postanowili razem pograć na gitarach. Wkrótce dołączył do nich basista, brat Piotra, Michał, który również kiedyś był członkiem grupy Absurd. Pod koniec roku Michał zrezygnował ze wspólnego grania, a do zespołu dołączył kolejny Adam – pianista. Na początku 2008 roku w grupie pojawił się Karol i w tym składzie w kwietniu 2008 roku zespół pod nazwą Bieruń Blues Band zagrał swój debiutancki koncert w domu kultury „GAMA” w Bieruniu. Kolejny występ odbył się w kinoteatrze „Jutrzenka”. We wrześniu tego samego roku do zespołu dołączył kolejny już Adam – perkusista, z którym Bieruń Blues Band wystąpił w Moravskim Berounie w Czechach, w ramach tamtejszego dorocznego jarmarku. Potem przyszły kolejne występy. W styczniu grupa zagrała dwa koncerty w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym czasie Karol zamienił keyboard na gitarę basową, co znacznie poprawiło brzmienie zespołu. W 2011 roku ze wspólnego grania zrezygnował pianista Adam. Przez krótki czas zespół grał w składzie czteroosobowym. Pod koniec roku do grupy dołączył saksofonista Sławek. W tym składzie zespół funkcjonował i koncertował w różnych miejscach przez następne lata.

Na rok 2016 przypadła okrągła rocznica 10 lat wspólnego grania. Z tego powodu powstał pomysł zorganizowania jubileuszowego występu, na który zostali zaproszeni wszyscy byli członkowie zespołu oraz ci, którzy kiedykolwiek choć raz w nim zagrali. W ten sposób na jubileuszowym koncercie pojawił się znowu Michał z gitarą basową, Adam z klawiszami i Antek z harmonijką ustną. Koncert odbył się w czerwcu w Pubie “Gwarek” na Łysinie i zdaniem członków grupy był to jeden z najbardziej udanych występów w historii zespołu. W pewnym sensie efektem ubocznym tego koncertu było przyłączenie się do zespołu Antka grającego na harmonijce ustnej. We wrześniu 2016 r. zespół dostał zaproszenie na  występ w ramach Dni Bierunia. Podczas tego koncertu na rynku w Bieruniu, gościnnie z BBB zagrało dwóch Januszy – jeden na instrumentach klawiszowych, a drugi na trąbce. Tak się to spodobało, że jeden z nich, Janusz – trębacz, również dołączył do zespołu. A zatem wygląda na to, że dalsze istnienie zespołu Bieruń Blues Band nie jest zagrożone. Jest też pewna nadzieja, że grając wspólnie przez następne 10 lub 20 lat, uda się nam poczynić pewne postępy i że nasza muzyka będzie miała coś z wina – im my starsi, tym ona lepsza!

Reklamy